Çarşamba, Mayıs 19, 2010

Turkcell Kim Telefonda Kimi Motive Ediyor Ligi


Aziz Yıldırım'ın ve Şekip Mosturoğlu'nun bugünkü basın toplantısını takip edemedim ama internette yazılanlara bakınca ve daha sonra olayın giderek daha da içinden çıkılmaz bir hale geldiğini görünce şaşırmamak elde değil.

Ve tabii bir yandan da bunca hengamenin arasında Bursaspor'un ve Ertuğrul Sağlam'ın başarısının ehemmiyeti güme gidecek sanırım, düşüncesi de hasıl oluyor.

Mevzuya geri dönelim.Şimdi bir gün içerisinde onlarca şey söylendi. Lakin en garip gelenine burada değinmek isterim.

Efendim, bir iddia atıldı ortaya. Bu iddiaya göre, Rüştü Reçber ligdeki bazı oyuncuları Fenerbahçe maçı öncesi arıyormuş, "aman şaibeye neden olma, korkmadan çık, topunu oyna" diyormuş. Rüştü bu iddianın kanıtlanması durumunda, "futbolu bırakacağını" açıklamış. Yerinde bir tepkidir. Beşiktaş yönetimi ise ne alakaysa artık, böyle bir durumun olabilitesi üzerinde durmuşlar. İki açıklamayı alt alta koyunca çok garip duruyor. Önce ona bakalım;

"Benim Kasımpaşa, Ankaragücü ve Trabzonspor takımlarında konuştuğum arkadaşlarım var. Fenerbahçe'yi yenmelerini istediğim tarzında konuşmalarım olduğunu başkan Aziz Yıldırım söyledi. İspat etsinler, ispat ederlerse futbolu bırakırım."
Rüştü Reçber-Beşiktaş

"Oyuncumuz Rüştü Reçber, 24 saatini kulübü için harcayan bir sporcu olarak başka takımlardaki meslektaşlarıyla onların maçlarında korkmadan ve cesurca oynamalarıyla ilgili telefon görüşmesi veya şahsi görüşme yapması kadar doğal bir şey yoktur."
Beşiktaş JK

Bir tutarsızlık yok mu? Rüştü doğal olarak "böyle bir şeyi konuşmam" diyor, ki konuşmaması lazımdır. Doğal olan budur. Beşiktaş'ın açıklamasında ise "konuşabilir, ne var bunda" demeye getirmişler lafı. Ne alaka yahu? Rüştü neden böyle bir şey yapma lüzumu hissetsin? Rüştü'nün başka işi gücü yok mu? Burada bir gariplik yok mu?

Bunun doğru olmadığına inanmak isterim. Ve bunu, beni yakından tanıyanlar gayet iyi bilir, bir numaralı Rüştü muhalifi olarak yazıyorum.

Gelelim ikinci kısma; şimdi Şekip Mosturoğlu da resmen çam devirmiş. Ali Yıldırım'ın bu olay üzerine Rüştü'yle görüştüğünü söylemiş. Neden -miş'li, -mış'lı ifadeler kullanıyorsun? diye soranlar çıkabilir. Girizgahta belirttiğim üzere, basın topalantısını ve sonrasını takip edemedim. İnternetten ulaşabildiklerim kadarıyla yorumluyorum. Şekip Bey'in açıklaması da komedi. Eleştirdiğiniz bir şeyden bahsedip, mevzuyu düzeltme amaçlı benzer bir harekette bulunduğunuzu söylemek de tuhaf değil midir?

Ve en son bölüm. Şimdi çıkarımda bulunma zamanı. Anlaşılan o ki; Turkcell Süper Lig adından da anlaşılacağa üzere iletişim konusunda sıkıntısı olmayan, hatta ciddi manada iletişim çılgınlığının yaşandığı bir ligmiş. Rüştü'nün samimi olduğu meslekdaşlarını arama ve maç öncesi telkinde bulunduğu iddiasından yola çıkarak bundan sonrası için bazı önerilerde bulunmak mümkündür. Ne gibi?

Bundan sonra;

* Rüştü Reçber, Süper Ligde yer alan ve "Milliyetçi" çizgideki oyuncuları bazı maçlardan önce arasın ve "korkmayın" mesajı versin.

* Emre Belözoğlu, Süper Ligde yer alan ve kimilerince "Cemaatçi" diye tabir edilen oyuncuları bazı maçlardan önce arasın ve "korkmayın" mesajı versin. (Bu konuda Hakan Şükür'den destek alabilir)

* Alex de Souza, Süper Ligde yer alan ve Brezilyalı dindar oyuncuları bazı maçlardan önce arasın ve "korkmayın" mesajı versin.

* İvan Ergiç, Süper Ligde yer alan ve "Marksist" oyuncuları bazı maçlardan önce arasın ve "korkmayın" mesajı versin.

* Arda Turan, Süper Ligde yer alan ve tiyatroya, sinemaya ilgi duyan oyuncuları bazı maçlarda önce arasın ve "korkmayın" mesajı versin.

* Matteo Ferrari, Süper Ligde yer alan ve "gece hayatına düşkün" diye bilinen oyuncuları bazı maçlardan önce arasın ve "korkmayın" mesajı versin. (Bu konuda Pascal Nouma'dan yardım alabilir)

Bu listeyi genişletmek mümkün. Şu an için bu kadar yeter. (İsteyen yorumlarda listeye eklemeler yapabilir tabii)

Velhasıl kelam, nihai paragrafta toplumsal bir mesaj verecekmişim gibi oldu ama daha çok Fenerbahçeliler özelinden bir mesaj olsun. Rüştü isterse kaleci Murat'ın yedi sülalesini Fenerbahçe maçından önce aramış ve "korkmayın" demiş olsun. Ne değişir? Önemli olan Fenerbahçe'nin kendi elinde olan şampiyonluk şansını, son 90 dakikada değerlendirememesi ve bi nevi kendi eliyle son maçta şampiyonluğu Bursaspor'a vermiş olması değil midir? Öyledir tabii. Onun dışında ne desek gırgır şamatadır. Yukarıda yaptığımız da budur.

18 comments:

extensor dedi ki...

Hahah listeye bak :)

eeyore dedi ki...

şimdi empati zamanı düşünün ki rüştü'sünüz. sonucunda PS3 oyuncusu değil bunlar etten kemikten yaratıklar. bilmem kaç yıl evvel dayağın büyüğünü yemişsiniz oynadığınız takımın taraftarından. böyle bir şampiyonluk öncesinde 20 yıldır işin içindesiniz dostlarınızı arayıp " baba gösterin şunlara günlerini" demez misiniz? ben olsam derdim. olayı Campionship manager gibi değerlendirmemek lazım.

azapaza dedi ki...

bursaya şampiyonluk verme meselesi değil,kamuoyunda oluşturulan Fenerbahçeye karşı oynayan kaleciler bilerek hatalı goller yiyor baskısına karşın,rüştünün fenerbahçenin maç yaptığı takımın kalecileri araması.baskıyı oluşturanlara bir sorgulama olarak yapılmış bir açıklamaydı.o kadar konuştunuz murat,franco ivesa serkan diye neden çıkıp rüştü bu golleri nasıl yersin diyen olmadı diyor.aziz yıldırım.ki gayet haklı,çünkü 3 gündür bizim gibi taraftarların da aralarında konuştuğu mevzuları samimi bir şekilde dile getirdi.

onur dedi ki...

Millet şu yazıyı anlayabilecek kapasitede olsa idi tüm bu yaşananlar gerçekleşmezdi. Aziz Yıldırım biliyor ki basın atlayacak rating uğruna, halkda da son paragrafı düşünebilecek kafa yok; dolayısı ile gündem kayacak, kimse sorgulamayacak kendisini. ne diyeyim ki: kel başa şimşir tarak...

PVH dedi ki...

eee bu adam son macta Bursa'ya karsi forma giydi. Boyle bir sey yapmissa o macta da kasitli hatalar yapmistir, boyle dusunmek cok dogal bir duruma gelir. Bu olay oyle "Fener kendi elinde olan sampiyonlugu verdi" ile gecistirilecek bir konu degil ki.

Kieran dedi ki...

ivan ergiç mesaj atabilecek marksist bulabilirse türkiye ligi'nde atsın bence=)) sorun olmaz.

Ortega dedi ki...

Bu yazıyı biraz daha uzatıp, "hüsranların sebebini uzaklarda aramayalım, çünkü o içimizde" şeklinde bitirebilirdim elbette. Orası muallakta kalmış gibi olmuş.

Kaan Özaydın dedi ki...

çelişki konusunda süper bir noktaya parmak basmışsın..

methaldar dedi ki...

Bence Rüştü mesajları atmışsa bile çok üstünde durulacak bir durum değil. Arkadaşlarının başarısını dilemek için mesaj atmış olabilir. Sonuçta bu oyuncuların da kendi takımları dışında arkadaşları var, onlarla irtibat halindedirler.
Yalnız bu konuda benim aklıma takılan bir şey var. Eğer mesaj attığı kişiler arkadaşlarıysa ve bu iki taraf için de gayet normal bir durumsa, mesajlaşılan kişi neden bunu tuhaf bulup başkalarıyla paylaşıyor? Buna da şuradan varıyorum. Aziz Yıldırım, Rüştü'nün mesaj attığı kişilerin, bu durumu etik bulmayarak kendileriyle paylaştığını söyledi.
http://karalamalik.blogspot.com/

Sade dedi ki...

bence aziz yıldırım ne kadar hedef saptırsa da düşülen komik durumun üstünü örtemeyecektir.

varol döken dedi ki...

yahu o olmuş bu olmuş, ben statta gözümün önünde 4 senede 2. travmayı yaşamışım hala melih gökçek, rüştü rençber dinliyorum... adam kadir topbaş'dan harfiyat işlerini istedi yahu, memleket de gece gündüz bunu tartışıyor... çok açık söyleyeyim basındaki en güvenilir kalemden bize kadar bu açıklamaları tartışmamız bile yazık...

aziz yıldırım düşmanı değilim, zico'dan beri hatalarının sonunun gelmediğini düşünüyorum, organizasyon anlamında gerçekten fenerbahçe takip edilen kulüp oldu, bu inkar edilemez ama artık yetişiyor herkes ve bizim bu organizasyonu sürdürecek yıpranmamış bir yüze ihtiyacımız var... şu toplantıda başkanlığa ali koç'a bırakıyorum gerekli açıklamaları o yapacak dese, ali koç da bursa'yı tebrik etse artık daha güçlü ama sadece işine bakan vefalı bir fenerbahçe müjdesi verse, hadi zico dönmez ama pierre van hoojidonk ekibiyle gelse tuncay aurelio dönse ah hayat bayram olsa, ağzımdaki bu kekremsi tat bir gitse...

Adsız dedi ki...

Ortega'yi milli takima cagirmisti Maradona. Noldu? 23 kisiye almadi herhalde? ama eve dönenlerin icinde de yok... Konu saptiriyorum da:)

Bruskvilla dedi ki...

Ahmet Çakar'da hakemleri arasın "korkmayın" desin, maçtan sonra da bu adam değil şu adam değil satılmış desin(Bu konuda Hıncal Uluç'(l)a danışabilir/yarışabilir)

Sade dedi ki...

1 - "rüştü reçber rakip takım oyuncularını aramış ve onları iyi oynaması için motive etmiştir, bu suçtur."

2 - "biz de fenerbahçe olarak rüştü'yü iyi oynaması için bursa maçından önce uyardık. ne varki bunda, zaten beşiktaş kulübü bunu yapmalıydı."

ekşiözlükten

Çağrı dedi ki...

Sen kendi içinde çelişmeye, kendi söylediğine tezat eylemlerde bulunmaya devam et Aziz, lakin Bursa'dan gol haberi hala gelmedi ve biz hala gülüyoruz =)

PredictableChaos dedi ki...

kötü post...
sıradaki...

Nazlıcan Bulut dedi ki...

* Arda Turan, Süper Ligde yer alan ve tiyatroya, sinemaya ilgi duyan oyuncuları bazı maçlarda önce arasın ve "korkmayın" mesajı versin.


allah seni naapmasın :D:D

ahbayrak dedi ki...

Aziz yıldırımı sevenler olaya başka pencereden bakıyor sevmeyenler başka pencereden.Beşiktaş'ın şampıyonluk iddası olsa aramasını bir derece doğal karşılarım ama sanane kardeşim bursasporun şampıyonluğundan.