Pazar, Mart 14, 2010

'Son 9' Analizi

Uğur Meleke'nin bugünkü Milliyet gazetesinde 'Son 9'Analizi başlıklı yazısı gerçekten dikkate değer. Devler Lig'inde çeyrek finale kalan ve bunu artık alışkanlık haline getiren takımlara dair harika tesptilerin yer aldığı bir yazı. Meleke yazısının bazı bölümlerinde ülke futbolunun gerçeklerini göz önüne getirerek bir takım kıyaslamalar da yapmış. Onlar da gerçekten dikkat edilesi noktalar.

Yazının tamamını okumak isteyen buradan okuyabilir. Aşağıda ise Meleke'nin yazısından mühim bulduğum alıntılar yer alıyor.

***

"...2004’ün olağan dışı Porto-Monaco finalinden beri Devler Ligi’nde tablo değişmiyor: Çeyrek final biletleri hep 4 büyük futbol ülkesi (İngiltere, İspanya, İtalya, Almanya) ve onlara oyuncu yetiştiren 4 takım (Lyon, Porto, Benfica, PSV) arasında paylaşılıyor. (Bu tabloya son 5 sezonda isyan eden tek ekip Zico’nun F.Bahçe’si olmuştu. Sanırım sıradaki isyankâr Blanc’ın Bordeaux’su)."

"...Bu yıl çeyrek final potasında olan 9 ekibin (M.United, Arsenal, B.Münih, Lyon, Barcelona, Bordeaux, Sevilla, Chelsea/Inter’in) ekonomik büyüklüğü, tabii ki rakiplerinin biraz üstünde. Söz konusu 9 takımın sekizi, 200 milyon euronun üstünde oyuncu değeri olan ekipler.
Lâkin 139 milyon euroluk Bordeaux kafaları karıştırıyor; hele de G.Saray-F.Bahçe ikilisinin market değerlerinin 120-130 milyon aralığında seyrettiğini görünce... Bordeaux gibi Porto da aşağı yukarı G.Saray-F.Bahçe paraları harcanarak kurulmuş ve Portekiz ekibi tam 4 sezondur üst üste gruplardan terfi etmeyi başarıyor."

"...Bu yılın 9’lu çeyrek final adayı grubunun teknik adamlarının çalışma süresi ortalaması yaklaşık 6 yıl... Söz konusu 9 takımdan sadece ikisinin (B.Münih ve Chelsea’nin) hocası bu sezon göreve başlamış. Eğer Inter de Chelsea’yi elerse, çeyrek finalist 8 takım içinde görevinde ilk yılı olan tek teknik adam Van Gaal kalacak gibi... Ömürlük kontratlı Ferguson ve Wenger’in yanı sıra Barcelona’da Guardiola, Bordeaux’da Blanc, Sevilla’da Jimenez ve Lyon’da Puel, eğer büyük aksilikler çıkmazsa 2015’te de bu yazının içinde bu takımlarla bulunmaya adaylar.
Mâlumunuz, Turkcell Süper Lig’in ilk 4 sırasını işgal eden 4 teknik adamdan henüz hiçbiri, takımlarıyla Ağustos’tan Mayıs’a bütün bir sezonu tamamlamış değiller!"

"...2009-2010’da Arsenal 2, Manchester, Barcelona, Bordeaux ve Sevilla 3, Chelsea 4, Lyon 5 transferle yetinmişler. Süper Lig’in Ş.Ligi’nde var olma savaşı veren dörtlüsünden G.Saray bu sezon 10, Beşiktaş 8, Fenerbahçe ve Bursa ise 7 transfer yapmış. Ayrıca Süper Lig’in 2008-09’da 292 yeni oyuncu, 38 teknik adam sözleşmesiyle Avrupa lideri olduğunu da not edelim. (Detaylı tablolar, meleke.com’da)"

"...Bu 9 takımın başarısını sadece birkaç parametreyle açıklamaya çalışmak tabii ki yetersiz kalır. İçlerinde altyapıda harika işler yapanı da var, transferde mucize paralar kazananı da... Ama sanki Türk kulüplerinden daha fazla gözüken özellikleri, tek kelimeyle özetlemek gerekirse: “akıl”..."

"...4 Mart 2008’de F.Bahçe’ye elenen Jimenez hâlâ görevde ve Sevilla yine çeyrek final kapısında... O gün Jimenez’i eleyen F.Bahçe’yse bir daha Avrupa Ligi son 16’sını bile göremedi. Bir ay önce Getafe karşısında iki stoperi birden kırmızı kart görüp 65 dakika eksik oynayan Barcelona’nın teknik patronu Guardiola, “Kararları konuşmak zaman kaybı. Geçen sene aynı hakemlerle 6 kupa kazandık” diyerek mi acaba hakem komitesini daha yüksek bir baskı altına soktu? Yoksa “Bizim bir Victor Gonzalez’imiz yok ki... O köşe yazarı her fırsatta Real’in haklarını koruyor” deseydi daha etkili mi olurdu?"

“Son 9” çok uzak değil... Sadece biraz daha akıllı olmamız gerek galiba."

4 comments:

Sportman dedi ki...

Güzel bir paylaşım yapmışsın Ortega. Ben de bu paylaşımı, şu linkle destekleyeyim; www.meleke.com adresine girerek, hem yazıyı okuyabilir, hem de yorum yapabilirsiniz. Site, Uğur Meleke'nin kendi sitesidir.

academy_berkant dedi ki...

kapılar açılsın, çatışmalar başlasın. oh be şükür kavuşturana.

Ortega dedi ki...

Az ye de kendine bir hesap aç birader. Sırf senin ve Gözde'nin baskıları yüzünden açtık yine. Umarım bir kez daha kapımızı kapatmak zorunda kalmayız anonim yorumlara. Yalnız şunu da diyeyim, blogun ilk günleri gibiydi ortam. 10 gündür hiç küfürlü yorum gelmedi :) Bu da adız yorumlara dair teorimi doğruluyor.

pclion dedi ki...

İlk anekdota benzer bir şeyleri şurada söylemiştim. Yalnız Yunanların da çeyrek finali epey zorladıklarını söylemek lazım, son 16'da her sene bir takım sokuyorlar birkaç senedir.

http://pclionfc.blogspot.com/2009/03/did-you-know-4-galatasaray-fenerbahce.html