Perşembe, Mayıs 22, 2008

Şampiyonlar Şampiyonu M.United

Maç öncesinde kazanmasını istediğim bir takım yok demiştim. Sadece futbol izleme kaygısıyla oturdum ekran karşısına. Ronaldo'nun bindirmeleriyle heyecanlandım, Cech'in refleksleriyle gaza geldim, Drogba'nın direkten dönen müthiş şutuyla kendimden geçtim..

Maçın genelinde oynanan futbola bakınca Chelsea'nin daha fazla hak ettiğini düşünüyorum. Ne var ki, hak edene verilmiyor bu kupa. Ronaldo'yu kilitlemek için karşısına Essien'i koydu Avram. Ronaldo'nun maç boyunca müthiş oynadığını söyleyemeyiz ama yine de önemli bindirmeler yaptı o kanattan. Attığı golde ise kendisini marke eden Essien'in bir anlık zamanlama hatasından iyi faydalandı..Elbette havada asılı kalarak attığı kafa muhteşemdi, onu da unutmamak gerek..

O golün ardından bu maç böyle gider düşüncesi hakim olmuştu bende..taa ki karambolden gol atan Lampard eşitliği sağlayana dek.. İlk yarı M.United daha derli toplu bir görüntü çizdi..

İkinci yarı ise Chelsea oyuna daha hakim olan taraftı. Çok önemli gol fırsatlarını değerlendiremediler. Direkleri geçememeleri de şansızlıklarının göstergesiydi. Sonlara doğru oyuna giren Anelka'nın daha bir etkin olmasını beklerdim. Oyuna girdikten sonraki futboluyla yine dünya umrumda değil havalarındaydı, garip bir kişilik..

Uzatmalarda iki takım da endişeliydi. Yenilecek bir golün telafisi olmayacağı gerçeği ürküttü tabii ki onları. Drogba'nın kırmızısı her ne kadar son dakikalarda geldiği için ilk etapta önemsenmese de, seri penaltı vuruşlarına geçilince ne kadar büyük bir hata olduğu anlaşılmıştır herhalde.

Söylemeden geçemeyeceğim, yılların tecrübesi Giggs'in yerden sert bir vuruş yapmak yerine, topun dibine girdiği ve Terry'nin de son anda kale önünden çıkarttığı pozisyon çok önemliydi bence. Giggs kalitesindeki bir adamın o topu içeriye gönderememesini garipsedim. Şayet penaltılarla kupayı alan Chelsea olsaydı, Ronaldo'nun kaçırdığı penaltıyla birlikte en çok konuşulacak olay olurdu muhtemelen..

Penaltılarda şımarık çocuk Ronaldo'nun kaçırması ve son penaltıda yerde yatışı, Owen Hargreaves'in müthiş vuruşu, Terry'nin ayağının kayması ve tabii ki Anelka'nın topu kaleciye nişanlaması.. Akabinde de aşağıda gördüğünüz sahne vardı..

Keşkeler, şöyle olsaydı böyle olurdu gibi yorumlar ne kadar sağlıklıdır tartışılır ama dün gece Drogba kırmızı kart görmeseydi, Terry penaltı atacak ilk 5 isimden biri olmazdı herhalde. Ve yukarıda gördüğümüz karenin zıttı bir durum ortaya çıkabilirdi..

Rus iş adamı yine istediğini alamadı (parayla saadet olmuyor klişesine takılmak istemiyorum, United'ın durumu da pek farklı değil zira), Avram, Ada basınına nanik yapamadı..Sir Alex Ferguson ağzını dolduran sakızıyla mutlu bir şekilde gülümsedi dün gece..2 kupayı da aldı bu sezon..Bırakıp gidecek mi hakkaten?

Öte yandan nedir bu sunucu-yorumcu rezaleti kuzum..Üstün Alman teknolojisi mi?..