Salı, Eylül 02, 2008

Roberto Carlos'un Altın Ayağı

Lise yıllarımızda kimi zaman ders aralarında kimi zaman da dersin tam ortasında sınıf arkadaşlarımızla birlikte rüya takımlar kurardık. Anlaşamadığımız çok olurdu. Bazıları kaleyi Buffon'a emanet ederken, kimisi Kahn daha sağlam kaleci mantığıyla bakardı olaya. Defansın göbeğinde de ortak isimler konusunda birleştiğimiz azdır. Orta saha zaten en çok çeşitliliğin olduğu bölüm..Forvete ise hiç girmeyelim, çıkamayız demek lazım..

"Raul varken, Del Piero alınır mı olm?"
"Esas Henry'siz rüya takım mı olur lan?"

gibi diyaloglar yaşadık hep. Onca tartışmaya atışmaya rağmen nerdeyse hepimizin üzerinde hemfikir olduğu tek isim vardı. Roberto Carlos..

Son yıllarda sol bek denince akla gelen ilk isim. 24 yıllık ömrü hayatımda ben ondan iyisini henüz görmedim.

29 yaşını geçmiş ve önemli başarılara imza atmış dünyanın sayılı futbolcuların yer aldığı oylamada Roberto Carlos "golden foot" ödülünü aldı.

Oylama nette yapıldığı için Carlos'un aldığı bu ödülü küçümsemek ahmaklık olur herhalde. Oy veren kişiler Roberto Carlos olduğu için oy verdiler, oy verdikleri isim Mahmut Hanefi değildi. Bu farkı ayırt edebilmek lazım.

Bir de geçmiş yıllarda bu ödülü alan isimlere bakmak lazım..Geçen sene Del Piero, 2006'da Ronaldo, 2005'te Shevchenko, 2004 yılında Nedvev ve 2003'te ise Roberto Baggio.

Aramızda hala Roberto Carlos'un bu ödülü hak etmediğini düşünen var mı?

5 comments:

Othello dedi ki...

Altin ayakkabi farkli bir odul.

Ortega dedi ki...

Oruç resmen başıma vurmuş arkadaş.. ayakkabı yazdığımın bile farkında değilim..

Andreas Wagenhaus dedi ki...

keşke golden boot da alsa :)

KırmızıBeyaz dedi ki...

Carlos'a helal olsun.Saraçoğlunun o eşsiz çimlerine bakın...Orda altın ayaklar var =).

Ty dedi ki...

Roberto Carlos onceden almaliydi bu odulu... Kalitesi, buyuklugu tartisilmamali bile. Ancak bu sene bu odulu almasi sacmaligin daniskasidir bana kalirsa. Soyle ki, Gokhan Gonul daha yararliydi bence, oyle anlatmaya calisiyim.

Carlos'u 10 kisilik juri secmis aday olarak, bunun da farkindayim. Sececekler elbette; efsane bir adam, futbol kariyerine halen devam etmekte ve Turk bir takimla CL'de Ceyrek Final oynamis olmasi(daha dogrusu o mertebeye erismis demeliyiz) Secmeleri bir surpriz degildi ama dedigim gibi gecen seneki performanslarini karsilastirirsak bu oyuncularin, Carlos'un ilk 5 girmemesi lazim!

Onceki kazananlar cok mu haketti, hayir tabii ki. Ama fikrimiz degismedi, oylamada buyuk bir acik vardir, gereksiz bir odul kilmakta bu internet secimi olayi, degistirmeliler hemen.Yoksa ulkemizdeki 3 buyuklerden cikar artik kazananlar, aday bir futbolcu yazdirdiklari anda.