Pazar, Mayıs 25, 2008

Loser

“In my philosophy it was a very bad one because in football ‘almost’ means defeat,” he said.
“Chelsea almost won the Carling Cup, almost won the Champions League, and almost won the Premier League. Almost is nothing.
“After two titles per season for the last three years there were zero titles this season.
“In my philosophy that means a really bad season.
“Maybe in the philosophy of a loser this was a great season, which I respect.”

Yukarıdakiler, 'Special One' Jose Mourinho'nun, Avram Grant hakkında yaptığı yorumlar..Özelikle "Chelsea nerdeyse Carling Cup'ı kazanıyordu, neredeyse Şampiyonlar Ligini kazanıyordu ve nerdeyse Premier Ligi kazanıyordu..Nerdeyse hiçbir şey"kısmı klasik Mourinho esprilerinden.Seversiniz sevmezsiniz ama bu adam tam anlamıyla bir şovmen ve basına çok iyi malzeme veriyor. Avram'a "Loser" demesi uzun süre konuşulur artık. Bu arada, Şampiyonlar Ligi finalinin ardından Essien'le görüştüğü ve pazartesi Inter'e imza atacağı şeklinde haberle dönmekte..Hatta en yakın zamanda seni de Milano'ya beklerim, demiş.

2 comments:

academy_berkant dedi ki...

avramla ilgili hoş bir eleştiri..

"its weird how lots of people say that grant "lacks experince" and stuff like that. Well, if u look at his stats, for example the league points he gained, he actually has got more points than ferguson or Wenger (compared from the time he came). Also, in his first year, he has already bought chelsea to a leauge cup final, 2nd in the league, and most importantly, a CL final. The only reason he was sacked was because he is not a "big name coach", and thats what CHEL$KEA's always want, the most famous ones."

kartalsafa dedi ki...

bu adam epey göt göbek yapmış, gitsin kebabçı olsun ne işi olur bunun t.d likle