Pazar, Mayıs 25, 2008

"Benim Yalnız ve Güzel Ülkeme"

Nuri Bilge Ceylan, “Üç Maymun” adlı filmiyle 61. Cannes Film Festivali’nde en iyi yönetmen seçildi. Ceylan’ın ödülünü Faye Dunaway’in elinden aldı. Video'da görüldüğü üzere ödülünü almak için kürsüye Sean Penn tarafından çağırılmış..

Sahnede ise şunları söylemiş:“Bu ödülü birisine ithaf etmek istiyorum... Yalnız ve güzel ülkem Türkiye’ye...” dedi.

Helal olsun Nuri Bilge Ceylan..Bu ülkede hala güzel şeylerin yapıldığının son resmisin.. Yüreğine sağlık..


Diğer ödüllere gelince;

* En İyi Senaryo ödülünü Jean Pierre Luc Dardenne’nin “Le Silence de Lorna” isimli filmi kazandı. Ödülü, geçen yıl bu ödülü kazanan yönetmen Fatin Akın takdim etti.

* En İyi Erkek Oyuncu ödülü, yönetmen Steven Soderbergh’in “’Che” filmindeki rolüyle Benicito del Toro’ya verildi. Ödülü, del Toro’ya ünlü Fransız oyuncu Valerie Lemercier verdi.

* En İyi Kadın Oyuncu ödülünü, Walter Salles’in yönettiği “Linha de Passe” isimli filmdeki rolüyle Sandra Corbeloni kazandı. Ödülü Fransız oyuncu Jean Reno anons etti, ancak Corbeloni bebeğini yeni kaybettiği için törene katılamadı.

* Jüri ödülünü, Paolo Sorrentino’nun “Il Divo” isimli filmi aldı.

* 22 filmin Altın Palmiye için yarıştığı 61. Cannes Film Festivali’nde Catherine Deneuve ile Clint Esatwood’a da özel ödül verildi.

2 comments:

pascalMurat dedi ki...

bir orhan pamuk da bu ülkenin ekmeğini yiyor, bir Nuri Bilge Ceylan da...fark ise malum...

siyahh dedi ki...

Ortega yanılmıyorsam del toro nun filminin adı Guerilla ayrıca Che karakterini oynadığı bi filmi daha var adını hatırlamadığım