Çarşamba, Temmuz 18, 2007

Seçim manevraları völüm bilmem kaç..Önce Başbakan'a verelim sözü;
"Ben başörtüsü namus borcumuzudur demedim".

Bak bak.. Sana o kadar oyu kim neden verdi öyleyse? Tabanını bu kadar rahat es geçen kaç parti başkanı var acaba? Bi de ilginç olan başka bir şey daha var. Akp iktidara gelmeden önce sabah akşam başörtüsü mitingleri olurdu. Daha sonra bu abiler başa geldi, mitingler bıçak gibi kesildi. Şimdi sorarım size ey cemaat-i müslimin...Kim samimiyetsiz? Akp iktidarı mı? O günlerde mitinglere katılanlar mı? Derin devlet mi? Sen mi, ben mi?...

Geçelim Baykal'a... Doğduğu günden beri muhalifdir kendisi malum. Şunları söylemiş zamanında.

“Bu işi bitirmemiz lazım ve bir daha Türkiye’de halkın iradesinin, desteğinin dışında, çok partili, hukukun üstünlüğüne dayalı Anayasal demokratik rejimin dışında bir iktidarın ortaya çıkmasına hiçbir zaman izin vermemek zorundayız. .” “10 yıllık periyot bekleyişleri artık bitmelidir, sözü bile hoş değildir, o defter kapanmış olmalıdır; olamaz, olmamalıdır, o iş bitmelidir. Önümüzde bir daha hiç kimsenin gücünü elindeki silahtan, üzerindeki üniformanın, apoletindeki yıldız sayısından almayan, dağdaki çobanından üniversite profesörüne kadar herkesten eşit hukuk içinde destek alanların çoğunluğuna bağlı bir iktidarın Türkiye’de artık kaçınılmaz olmasıdır.”

Çok ilginç. Yahu bugünkü Baykal'la aralarında ne kadar çok fark var. Bunları 1990'da söylüyor kendisi, aradan 17 yıl geçmiş. Geçenlerde olan e-muhtıra sonrası demeçleri geliyor bir de aklıma. Nereden nereye...

Bi de bunlar yetmezmiş gibi eski büyükelçi olan, kendini bilmezin biri "Kuran değişmeli" dedi. Bu kişi aynı zamanda Radikal gazetesinde köşesi olan bir isim, Gündüz Aktan. Bu kişi seçimde aday, hem de Mhp'den. Parti tabanı tepkisini derhal göstermelidir..Göstermezse, yazıktır günahtır...* Bu da Gündüz Aktan işte..


***

Tüm bunların ötesinde bir de "gemi değil, gemicik" tartışması çıktı. Mitinglerde adamlar sanki danışıklı dövüş yapıyor. Bir tanesi bile icraatlerinden bahsetmedi. Acaba diyorum, başımızdakiler bizlere müstehak mı?