Salı, Haziran 27, 2017

RVP yatmaya mı gelmiş?



Robin van Persie, Fenerbahçe'ye geleli 2 sezon geçti. Uçan Hollandalı beklentileri karşıladı mı? Buna evet demek zor. Çünkü büyük bir kariyeri ve ismi var. Ama bu demek değildir ki "yılın bidonu" muamelesi de görsün. Gerek sosyal medyada gerekse de futbol yorumcularının çoğunda nedense Rvp sezonu 2 gol ile bitirmiş gibi bir hava var. Halbuki durum öyle mi? Değil tabii.

Rvp ilk geldiği 2015-2016 sezonunda 48 maçta oynamış. 2936 dakika sahada kalmış ve toplamda 22 gol atmış, 3 de asist yapmış. Şimdi böyle yazınca "bu golleri nerede attı ki?" denilebilir. 22 golün 16'sı Süper Lig'de, 5'i Türkiye Kupası'nda, 1 tanesi de Avrupa Ligi ön elemesinde.

Rvp bu golleri defansif oyun oynatan Vitor Pereira döneminde atmış. Buna dikkat. Üstelik teknik adamla da pek arası iyi değildi o dönem malum.

Rvp, 2.senesinde vatadaşı Advocaat'ın idaresindeki takımda ne yaptı peki? 39 maçta 2343 dakika sahada kalmış Hollandalı. Bu maçlarda 18 gol atıp 5 de asist yapmış. Bu gollerin dağılımı ise şöyle: 9'u Süper Lig'de, 8 tanesi Türkiye Kupası'nda ve 1 tanesi de Avrupa Ligi'nde atılmış.Yine dikkat Advocaat'ın takımı da oyunu rakip alana yıkan değil daha çok Lens'in yeteneğine bağlı bir takımdı. Bu oyun kurgusunda atılan 18 golden bahsediyoruz.

Şimdi yine denilebilir ki Rvp'nin bu gollerinin zorluk derecesi nasıl? O kadar da Taner Karaman'lık yapamadım tabii ki. Transfermarkt sitesinden aldığım veriler bunlar.

Pekala iş bu yazı neden yazıldı? Ömer Üründül'ü Aspor'da izledim. Rvp'nin 3 yıldır yattığını iddia ettiği. Bana Fenerbahçe'deki 2 senesi önemli. 2 senede toplamda 40 gol atmış. Süper Ligi ya da Türkiye Kupası'nı küçümseyen bir yorum mudur bu bilmem. Ama kabul edilmelidir ki adam 40 gol atmış yahu. Sonuçta 40'ı da boş kaleye yuvarlanmış top ya da penaltı değil.

Rvp'den beklenti hala büyük. Bende de durum böyle. Bu ayrı mesele. Ama 2 senede 40 gol atana da "vazifesini yapamadı" imasıyla "yattı" demek ağır bir eleştiri. Yatan adam arıyorsanız 13 milyon avro bonservisli Emenike'ye bakılsın.