Pazar, Temmuz 12, 2015

Yaşlı ve Hollandalı mı? Gelsin o zamanPierre van Hooijdonk, 34 yaşında Fenerbahçe'ye geldi. Hollanda milli takımı oyuncusuydu. Feyenoord'la Uefa kupasını kazanmıştı. Fenerbahçe bu doymuş Hollandalı ile ne yapacak denmişti. Artı sorunlu bir oyuncu olduğu ve sık sık kulüp değiştirdiği söylenmişti. van Hooijdonk, Fenerbahçe'de 63 maçta 35 gol atmasının yanı sıra tecrübesiyle takıma çok şey kazandırdı. İki lig şampiyonluğundaki büyük etkisi de cabası. Giderken üzülenler ve hala onu özlemle hatırlayanları da unutmamak gerek.17 numaranın Fenerbahçe tarihindeki iki önemli isminden biri olarak gitti buralardan.

Dirk Kuyt 32 yaşında Fenerbahçe'ye geldiğinde kariyerinde Liverpool gibi önemli bir takımda yıllarca forma terletmenin yanı sıra Hollanda milli takımıyla 2010'da dünya ikinciliği başarısı vardı. Liverpool onu neden bırakıyor madem çok iyiyse gibi eleştiriler arasında ülkeye geldi. İş ahlakı ve sahadaki çalışkanlığıyla gönüllerde taht kuran oyuncu, Fenerbahçe'de Ersun Yanal'lı takımda bir şampiyonluk gördüğünde takımın en etkili isimlerindendi. Aykut Kocaman'ın takımındaysa Uefa yarı finali başarısında büyük pay sahiplerindendi. Fenerbahçe kariyerinde çıktığı 95 maçta 26 gol atma başarısını gösterdi. Taraflı tarafsız herkesin hayranlığını kazanan oyuncu Rize'deki silahlı saldırının da belki etkisiyle gitti.

Şimdi bir aksilik olmazsa bu gece Robin van Persie Türkiye'ye gelecek. Premier League tarihinin aktif oyuncular arasında en çok golü olan 4. oyuncusu. Hollanda milli takımının yıldızlarından. Son dünya kupasının Uçan Hollandalı'sı. Arsenal ve Man.United'da efsaneleşmiş bir isim...Kariyerindeki bireysel başarıları yazsak az önce değindiğim Pvh ve Kuyt yanında sönük kalır.

Şimdi böyle bir ortamda van Persie için yaşlı diyenler, doymuş diyenler var. Onlar desin dursun. Ben ise yaşlı ve Hollandalı mı? Gelsin o zaman diyorum. Neden mi? Tecrübeden...

1 comments:

alfabetikfutbol dedi ki...

Hoıllandalı yarıyor bize.